אז מה זה בעצם NFC?


בזמן האחרון שומעים יותר ויותר לשמוע על טכנולוגיית NFC, בעיקר בהקשר של ארנק סלולרי, ייתכן ואפילו ראיתם כמה מוצרים ויישומים המבוססים על הטכנולוגייה אבל אם אתם עדיין שואלים את עצמכם מה זה NFC? למה זה טוב לי בתור משתמש ? ומה אני בתור מפתח אפליקציות או אירגון, או משתמש קצה יכול לעשות עם זה? אתם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא.

מבוא קצר לטכנולוגייה

Near Field Communication NFC או בעברית "תקשורת שדה קרוב" הינה טכנולוגית אלחוטית מבוססת RFID 13.56 MHz ומשדרת בתדר לטווחים קצרים מאוד. הטכנולוגיה פותחה לראשונה בשנת 2002 ע"י חברת Philips ובקצרה הינה הרחבה של תקן ISO/IEC 14443-A/B לכרטיסי קירבה חכמים (smart card) המשלבת את היכולות של כרטים 'קירבה' חכם וקורא כרטיסים להתקן יחיד.

טכנולוגיית NFC מוטמעת בטלפונים סלולריים חכמים חדישים ומאפשרת תקשורת נתונים דו כיוונית, ללא מגע, מאובטחת בין שני התקנים הנמצאים במרחק קטן מ 5 ס"מ כאשר קצב התקשורת בין שני התקנים הינו נמוך יחסית ויכול לנוע בין 106Kbp ל 424Kbps. התקן יכול להיות סמרטפון תומך ' NFC' או תג NFC פסיבי, או קורא NFC, וכד'.

חשוב לציין כי התמיכה ב NFC בטלפון הסלולרי מתאפשרת רק כאשר יצרן הטלפון הוסיף את רכיבי חומרה היעודיים הנדרשים לתקשורת ולכן  NFC מוטמעת רק בטלפונים חדישים כלומר סמרטפונים. ניתן גם לאפשר יכולות לטלפונים סלולריים  כאלו שלא הוטמעו בהם רכיבי החומרה הנדרשים ע"י פתרונות שונים.

הטכנולוגייה מתוקננת במספר גופי תקינה כאשר כל אחד אחראי על רובד אחר בטכנולוגייה ובשכבות התקשורת. הבולטים שבהם הינם : NFC Forum, IEEE, Global Platforms, GSMA.

קרא עוד ...

יישומים ואפליקציות משלבים NFC

שילוב של טכנולוגיית NFC בסמרטפון סוללת את הדרך למגוון רחב מאוד של שירותים מתקדמים המתבצעים 'ללא מגע' בצורה מהירה, אינטואיטיבית, המשמרת את חווית המשתמש ושונה לגמרי מהשיטות המקובלות היום.
NFC נחשבת ל ‘Enabling Technology’ בכל הקשור לתשלומים באמצעות הסמרטפון וככזו שבאמת תאפשר 'ארנק סלולרי' אמיתי. אך זו רק אחת מהאפשרויות לשימוש בטכנולוגייה.
יש עוד מספר רב של יישומים שאינם קשורים לתשלומים וניתנים ליישום באמצעות NFC.

יישומים טיפוסיים ב Tag/Card Emulation Mode:

  • כרטיס אשראי Credit Cards
  • כרטיסי פריפייד Prepaid Cards
  • כרטיסי נסיעה בתחבורה ציבורית - אוטובוס או ברכבת Transportation ticketing
  • כרטיסי כניסה למופעים, אירועים, משחקים Event Ticketing
  • כרטיסי מועדון לקוחות והפצת קופונים Loyalty and coupons
  • כרטיס נוכחות עובד Time and Attendance

 

קרא עוד ...

NFC "killer" App Poll

Which NFC application is going to be the "killer" app?

NFC Operation Mode

Which NFC mode is going to the most popular?